top of page

קשה לכם להיפרד מבעל החיים האהוב?

יוזמה חדשה תשמור לכם אותו לנצח

"שלוות עולמים" בכפר הס מציע לבעלי כלבים וחתולים שהלכו לעולמם לשמור את אפרם בכד או בעציץ, במקום קבר. מיועד למי שרוצה לשמור את החיה קרוב ככל שניתן, לתמיד

יונתן הללי

 / 

21/12/2016 23:08

בית קברות לחיות – גרסת המציאות: מוות של כלב או חתול יכול להיות עצוב וכואב עבור בעליו. אנשים רבים  מבקשים להתייחס לחיות המחמד שלהם בצורה מכובדת גם לאחר מותן, ויש כאלו שרוצים לשמור את החיה קרוב אליהם ככל שניתן. בדיוק בשביל זה הוקם לפני כשנה "שלוות עולמים" בכפר הס שבמועצת לב השרון. המקום הייחודי מציע אלטרנטיבה לקבורת החיות. במקום קבר, מקבל הבעלים כד או עציץ, ובהם אפר החיה האהובה. במקום נמצא קרמטוריום לכלבים וחתולים, שהובא במיוחד מארה"ב.

"כחקלאי שנולד בכפר הס והיה מוקף פרדסים וחיות משק כל חייו, תמיד הייתה לי זיקה מיוחדת לכלבים", הסביר אורן צור, מנכ"ל שלוות עולמים. לדבריו, "מעבר לפנסיון לכלבים שאני מפעיל, הקמתי בעבר בית קברות לחיות. אך בשנים האחרונות החלו לצוף בעיות שונות בקבורה הרגילה, בעיקר בעיות הגורמות לנזק סביבתי. כמו כן, הרבה מהאדמות החקלאיות המשמשות היום לקבורת חיות המחמד עלולות להיות מופשרות לבנייה ובמצב כזה מקום ההנצחה עלול להיהרס".

בדיוק בגלל זה החליט צור לחפש אלטרנטיבה ידידותית יותר לסביבה ודרך הנצחה אחרת. "התנור, אשר מופעל באמצעות גז ידידותי לסביבה, שורף את החיות לאחר מותן ואת האפר אנו שמים בכד מיוחד ומעוטר, עם כפות רגליים של כלב או חתול, אותו יכולים הבעלים לקחת איתם ולשמור לנצח". צור הוסיף כי "יש כאלו שרוצים לשתול את האפר בעציצים או בערוגות בגינתם, אחרים רוצים לשמור את חברם הטוב ביותר בכד". עלות התהליך נעה בין 1300 ל-1500 שקל, תלוי בגודל החיה.

עמיר ריטוב, ראש מועצת לב השרון אמר: "מחמם את הלב לראות פתרונות כאלה, המכבדים את חיות המחמד ומהווים נחמה עבור בעליהם. מעבר לכך, המקום בכפר הס מסייע לשמירה על איכות הסביבה והאדמות החקלאיות הרבות הפזורות במועצה וזהו דבר מבורך".

דורי שלי, עכשיו היא עציץ.

 

      שלא נדע, אבל חשוב לזכור: סוף סוף יש בארץ קרמטוריום אישי לחיות אהובות שמתו.

קבורת בעלי חיים בארץ, כמו כל דבר פה, היא דבר מסובך.
בתור התחלה, קבורה בטבע או בחצר היא רעיון מאד גרוע. על אף הפסטורליות היחסית, הפרקטיקה בעייתית מאד: חיות שטופלו בתרופות או הורדמו בזריקה מתפרקות, והרעלים מגיעים לאדמה ולמי התהום. במקרים אחרים הגופות נאכלות על ידי חיות בר וחרקים (שנאכלים בתורם על ידי חיות אחרות) והרעל מתפזר ומופץ לאורך השרשרת האקולוגית.

ניתן כמובן להשתמש בשירותים של בתי קברות לחיות, רק חשוב לוודא שהקרקע לא עומדת להיות מופשרת לבנייה או להימכר ושהיא אכן שייכת לבעלי בית הקברות, וכן שהקבורה אינה יכולה לפגוע בחיות בר ובשרשרת האקולוגית (בגלל חומרים רעילים, כאמור).

וטרינרים ועיריות מציעים פתרונות שונים למה שנקרא "סילוק גופות". חלקם מסתפקים בזריקה לפח, אחרים מציעים שריפה משותפת במתקן מאושר ע"י משרד החקלאות בעין המפרץ או מתווכים בין הלקוחות לבין מציעי שירותים אחרים בתחום. זה כבר נתון לשיקול הדעת האישי, לדילמת הרציונל מול מה שקוראים "כבוד המת" ולשאר התחושות שהאפשרויות האלה מעוררות.

אני אישית מעדיפה שריפה. זה נראה לי פתרון נכון מהמון בחינות (לאנשים כמו גם לבעלי חיים). 
במשך שנים חיפשתי מקום שיאפשר שריפה אישית ולא היה כזה בנמצא. אפילו בדקתי אפשרות לייבא כזה לארץ ולפתוח קרמטוריום לבעלי חיים (אבל הביורוקרטיה הרגה אותי קודם). עכשיו כבר יש כזה בארץ והוא מצוין.

הקרמטוריום נמצא בשרון ושייך לבעלים החביבים של חוות הכלבים כפר הס. התקבלנו בחיוך מנחם והסברים. התהליך לקח כשעתיים (יש בית קפה עם אופציות טבעוניות רבות ב"קפה בכפר" במושב בני דרור הסמוך, שם אפשר לחכות).

אנחנו העדפנו לא לשמור את האפר בכד שהוצע לנו, אלא לקנות בדרך שתיל ואדמה. עכשיו דורי שלנו נחה בעציץ לוונדר פורח, שגם יוכל לעבור איתנו בתים בהמשך החיים וגם נמצא חלק גדול מהיום בזווית העין שלי, מאפשר לדוריקי שלנו להמשיך להיות נוכחת ופורחת כאן איתנו, שמתגעגעים אליה מאד ♥      

 

זקוקים לשירות של קבורת כלבים או קבורת חתולים? מחפשים מקום של קבורת בעלי חיים באזור השרון? צרו איתנו קשר עוד היום ונסייע לכם במלוא הרגישות.

שלוות עולמים - קרמטוריום חיות מחמד

bottom of page